Współczesne kobiety coraz częściej wybierają manicure hybrydowy i żelowy, ponieważ cenią sobie ich trwałość i wygodę. Stylizacja paznokci, która utrzymuje się przez długi czas, pozwala zaoszczędzić wiele cennych minut każdego dnia. Jednak ciągle pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa lamp UV do paznokci. Czy naprawdę nie zagrażają zdrowiu? Obalamy teorie spiskowe.
Nowoczesna kosmetyka oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, które pozwalają cieszyć się pięknym wyglądem paznokci. Ważne jednak, by upewnić się, że stosowane urządzenia są wysokiej jakości i gwarantują nam bezpieczeństwo. Zanim więc uwierzymy w jakieś krzywdzące opinie o tym, że lampa UV do paznokci lub lampa LED może nam zaszkodzić, warto poszukać obiektywnych opinii. Dzięki rzetelnej wiedzy można świadomie dbać o estetykę paznokci, bez niepotrzebnych obaw.
Bezpieczeństwo lamp do paznokci
O lampach UV do paznokci, jak i o tych wykorzystujących światło LED, czasami można usłyszeć niezwykłe historie, które nie mają nic wspólnego z faktami. Niektórzy sądzą, że to lampy identyczne, jak te stosowane w solariach, które uważa się za niezwykle szkodliwe. W rzeczywistości nie da się ich porównać. Lampy używane podczas stylizacji paznokci emitują promieniowanie o wielokrotnie niższym natężeniu niż urządzenia stosowane w solariach. Mało tego, w solariach wykorzystuje się zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB. W lampach do paznokci stosowane jest tylko promieniowanie UVA i to o bardzo niewielkiej mocy. Dla porównania – w solarium używa się żarówek o mocy około 100 W każda, natomiast standardowa lampa UV do paznokci posiada najczęściej żarówki o mocy 9 W.
Kilka faktów
Lampy UV do paznokci, stosowane do utwardzania lakierów hybrydowych i żeli, są bezpieczne. Emitują mniej promieniowania niż naturalne światło słoneczne. Podczas jednego zabiegu manicure ekspozycja na promieniowanie UV jest mniejsza niż ta podczas krótkiego spaceru w bardzo słoneczny dzień.
Aby promieniowanie słoneczne wywołało zaczerwienienie na tak wrażliwych obszarach ciała, jak kark czy policzki, potrzeba około 10 minut ciągłego naświetlania. Dłonie pochłaniają promieniowanie kilkukrotnie słabiej niż te partie ciała, co dodatkowo zmniejsza ewentualne ryzyko. Tym, którzy obawiają się lamp UV czy LED mimo wszystko, warto polecić krem ochronny do rąk z filtrem 15.
Inne aspekty bezpieczeństwa
Znacznie większe obawy mogą generować niektóre lakiery hybrydowe i inne preparaty służące do stylizacji paznokci. Wystarczy jednak zwracać baczną uwagę na ich składy chemiczne i wybierać te produkty, które nie zawierają potencjalnie niebezpiecznych substancji. Sięgajmy więc po preparaty nie zawierające takich składników, jak: ftalan dibutylu, toluen czy aldehyd mrówkowy, bo mogą one powodować silne reakcje alergiczne. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy uczulenia, takie jak: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie wokół paznokci, należy natychmiast usunąć lakier, by reakcja nie nasilała się. W takim przypadku lepiej odstawić klasyczne lakiery hybrydowe i poszukać hipoalergicznych zamienników.
Artykuł promocyjny.